Değerlendirme Form Şablonları

Tedarikçilerin değerlendirilme işlemlerinde ilk adımda TPYS ayarlar üzerinden gerekli parametrelerin eklenmesi sonrası değerlendirme yapılacak olan formların oluşturulması gerekmektedir. Değerlendirme form şablonu oluşturabilmek adına ekranın sol tarafında Tedarikçi Yönetimi başlığı altında Performans Yönetimi menüsü içerisinde yer alan Değerlendirme Form Şablonları menüsüne tıklanmalıdır.

Açılan sayfada ekranın sol tarafında yer alan Ekle butonuna tıklanmalıdır.

Açılan pencerede şablon adı girilerek ve Kaydetbutonuna tıklanmalıdır.  Değerlendirme Form Şablonu Kurulum durumunda Şablon Listesi altında listelenecektir.

Şablon Listesinde filtre satırının sağ bölümünde yer alan ok ikonuna tıklanarak istenen “Değerlendirme Form Şablon”larına ulaşılabilmesi adına detaylı bir şekilde filtreleme yapılabilir.

Filtre işlemini tamamlamak için görüntüleme sağlanmak istenen form şablonlarına ait Id, Şablon Adı, Yaratan ve Durum gibi detaylar belirlenerek “Ara” butonu tıklanır.

Şablon Listesi

İşlem kolonu altında; formun durumuna göre değişkenlik gösteren butonlar yer almaktadır.

· Önizleme: Formun son hali ile gösteriminin yapıldığı ikondur.

· Detay: Form şablonu adının düzenlenebildiği ikondur.

· Kriterler: Değerlendirme için belirlenen kriterlerin seçildiği ve kriterlere bağlı soruların düzenlendiği sayfadır.

· Kopyala: Form şablonu kopyalama işlemi yapılabilir.

· Etkinleştir: Form şablonunun değerlendirme sürecinde kullanılabilmesi için etkinleştirme yapılabilir. Etkinleştirilmeyen şablonlar değerlendirilmek için gönderilemez.

· Sil: Sadece Kurulum durumundaki form şablonları için silme işlemi gerçekleştirilebilir.

Şablon – Kriter Listesi

Değerlendirme form şablonuna kriter ekleyebilmek için İşlemkolonu altından Kriterler butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada sağ alt tarafta yer alan Ekle butonu ile kriter eklenebilir.

Açılan sayfada yıldız ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur. İlgili alanlar dolduruktan sonra işlemi tamamlamak adına Kaydet butonuna basılmalıdır.

· Kriter Seç: Alıcının Kriter Listesi altında kayıtlı kriterler arasından seçim yapılır.

· Ağırlık %: Kriterin şablonda % cinsinden ağırlığını ifade eder.

· Sıralama: Şablona eklenen kriterlerin sıralamasını ifade eder.

Bir kritere kullanıcıların yanıtlaması adına soru eklemek veya kriterin içerisinde bulunan soruları görüntülemek için Değerlendirme Form Şablonları sayfasında ilgili kriterin sağında İşlem kolonu altında bulunan Sorular ikonuna tıklanmalıdır. Sorular ikonu ile kriterlere bağlı soru listeleri oluşturmak için bir sayfa açılır.

Açılan sayfada sağ alt tarafta yer alan Ekle butonuna tıklanarak yeni bir soru eklenebilir. Seç kısmından daha önceden herhangi bir şablona bağlı kriter altında yer alan soru seçilebilir. Seçilen soru cevap seçenekleri ile birlikte getirilir.

Ekle butonuna tıklanarak açılan sayfada kırmızı yıldız ile belirtilen alanlar zorunlu olarak doldurulmalıdır. İlgili bilgiler doldurulduktan sonra Kaydet butonuna tıklanmalıdır.

· Soru: Soru alanından gerekli soru metni eklenebilir.

· Soru Tipi: Cevap verilecek sorunun alanın yapısını ifade eder.

· Soru tipleri: Çoklu seçim, Tek seçim, Dosya, Tarih, Metin, Rakamsal, Düz yazı, Etiket, Pozitif Hedefli Soru veya Negatif Hedefli Soru olabilir. Yalnızca Çoklu seçim, Tekli seçim, Pozitif Hedefli Soru ve Negatif Hedefli Soruların skoru olabilir.

o Çoklu Seçim: Çoklu Seçim tipli soruda birden fazla cevap seçeneği seçilebilir. Birden fazla seçenek seçildiği zaman, seçilen seçeneklerin her birinin ağırlığı toplanarak soru skoru hesaplanır.

o Tekli Seçim: Tekli Seçim tipli soruda kullanıcının tanımladığı seçenek listesi üzerinden tek bir cevap seçeneği seçilebilir.

o   Pozitif Hedefli Soru: Bir tedarikçiye, verilen farklı cevaplara göre farklı skorlar verilmek isteniyorsa veya tedarikçiye bir alt hedef , hedef ve üst hedef tanımlayarak değerlendirilmek isteniyorsa kullanılması gereken soru tipidir. Pozitif hedefli soruda verilen cevap değeri arttıkça sorudan aldığı skor da artar.Ağırlık % ve Değer alanları zorunludur.

o   Negatif Hedefli Soru: Bir tedarikçiye, verilen farklı cevaplara göre farklı skorlar verilmek isteniyorsa veya tedarikçiye bir alt hedef , hedef ve üst hedef tanımlayarak değerlendirilmek isteniyorsa kullanılması gereken soru tipidir. Negatif hedefli soruda verilen cevap değeri arttıkça sorudan aldığı skor azalır.

· Ağırlık %: Sorunun kriter içindeki ağırlığını giriniz.

· Skor: Soru ağırlığına istinaden skorun değeri otomatik olarak gelecektir.

· Sıralama: Kritere eklenen sorular alana girilen değere göre sıralanacaktır.

· Açıklama: Soru ile ilgili açıklamanın girileceği alanı ifade eder.

· Muaf olabilir mi?: Değerlendiricinin sorudan muaf tutulup tutulmayacağını ifade eder.

· Zorunlu mu?: Değerlendiricinin tarafından soruya yanıt verilmesi zorunlu olacaktır.

· İlişkili mi?: Formdaki başka sorular ile ilişkili bir soruysa seçim yapılıp, ilgili soru ilişkili olarak seçilir.

Bir kriterin içerisinde bulunan soruların ağırlıkları toplamı %100 olmalıdır. Soru tiplerine istinaden oluşturulacak yanıt seçenekleri eklemek ya da mevcut seçenekleri görüntülemek için soru listesi sayfasında ilgili sorunun sağ tarafında bulunan Cevap Seçenekleri ikonuna tıklanır.

Açılan cevap seçenekleri sayfasında kırmızı yıldız ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur.

· Yanıt: Cevap seçeneklerinin adının girildiği alandır.

· Ağırlık % : Cevap seçeneğinin işaretlenmesi durumunda alınacak yüzdelik skorun girildiği alandır.

· Sıralama: Cevap seçeneğinin soru içerisinde hangi sıralamayla gösterileceği alandır.

Tüm değerlendrme şablon form listesi altında kriter ve kriterlere bağlı sorular belirlenip kaydedildikten sonra form şablonunu değerlendiriciler tarafından kullanılabilmesi adına Değerlendirme Form Şablonları menüsünde yer alan işlem altındaki Etkinleştir ikonu ile şablon kullanıma hazır hale getirilir.

TPYS Ayarlar sayfası hakkında aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

TPYS Ayarlar
TPYS AyarlarTedarikçi Performans Yönetimi, alıcı firmaların tedarikçilerinin performanslarını ölçmek ve yönetmek için kullandığı bir iş uygulamasıdır. Tedarikçi yönetim uzmanları tarafından masrafları, riskleri azaltmak ve sürekli gelişimi mümkün kılmak adına uygulanmaktadır. Promena, Tedarikçi Perf…

Değerlendirme Form Listesi sayfası hakkında aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Değerlendirme Form Listesi
Değerlendirme Form ListesiBir Değerlendirme Formu oluşturmak veya mevcut Değerlendirme Formlarını görüntülemek için ekranın sol tarafında Tedarikçi Yönetimi başlığı altında Performans Yönetimi menüsü içerisinde yer alan Değerlendirme Form Listesi butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada, Filtre satırı…

Değerlendirme Takip sayfası hakkında aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Değerlendirme Takip
Değerlendirme TakipBir değerlendirme formunun takibini sağlamak, değerlendirici yetkililere hatırlatma yapmak ve son durumunu görüntülemek için, ekranın sol tarafında Tedarikçi Yönetimi başlığı altında Performans Yönetimi menüsü içerisinde yer alan Değerlendirme Takip butonuna tıklanmalıdır. Bir değ…

Değerlendirme Sonuçları sayfası hakkında aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Değerlendirme Sonuçları
Değerlendirme SonuçlarıDeğerlendirme formlarının sonuçlarını görüntülemek için ekranın sol tarafında Tedarikçi Yönetimi başlığı altında Performans Yönetimi menüsü içerisinde yer alan Değerlendirme Sonuçları butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada değerlendirme sonuçlarına ilişkin bilgiler listelenmek…