(Alıcı) Genel Mesajlaşma Özelliği

Sol menüde yer alan “İletişim” sekmesi altında “Mesaj Kutusu” tıklandığında sistem üzerinden oluşturulan tüm mesajlara ulaşılabilmektedir.

Mesaj kutusu yapısı sistem liste ekranlarına benzer şekilde kurgulanmıştır.

· Mesaj Yönü: Gönderilen / Gelen ayrımının yapıldığı bölümdür.

Gönderilen mesajlar için kırmızı ok , Gelen mesajlar için yeşil ok ile gösterim yapılmaktadır.

· Kimden: Mesajın kim tarafından gönderildiğinin bilgisinin yer aldığı alandır.

· Kime: Mesajın kimlere gönderildiğinin gösterildiği alandır. Birden fazla kullanıcıya gönderim yapıldığı durumda ilgili alandan görüntüleme sağlanabilir.

İlgili alanlarda şirket ünvanının yanı sıra parantez içinde şirket kısa ismi yer almaktadır.

· Konu: Mesajın konusunun gösterildiği alandır.

Kimden, Kime ve Konu alanları tıklandığında mesaj detayı görüntülenmektedir.

Mesaj detayı sayfasında;

· Yazdır: Sayfa çıktısını mevcut görünüm ile alınması için kullanılır.

· Yanıtla aksiyonu; Gelen mesajların detayında yer alır.

Yanıtla aksiyonu tıklandığında açılır sayfada ilgili mesaja cevaben yeni mesaj oluşturarak gönderim yapılabilir. Yanıtlama aksiyonu ilgili mesaja ilişkin ve sadece mesajı gönderen kullanıcı ile yapılacağından Kime ve Konu alanları güncellenemez.

Yazışma geçmişi sayfanın sağ tarafında yer alan bölümde görüntülenir.

Gönder butonu tıklandığında Mesaj kutusuna yönlendirilir. Gönderilen mesaj ilk satırda yer alacaktır ve “Yanıtlandı işareti” otomatik olarak işlem yapılan mesajın yanında belirecektir.

· Yönlendir aksiyonu; Gelen mesajların detayında yer alır ve alıcı kullanıcıları arasında yönlendirme işlemi yapmak için kullanılabilir.

Aksiyon tıklandığında açılır sayfada ilgili alanlar doldurularak gönderim yapılabilir.

Şirket kullanıcıları alanından şirket altında tanımlı kullanıcılardan seçim yapılır. Yapılan seçimler Kime alanına otomatik yansımaktadır. Konu alanı düzenlenebilir veya yeniden adlandırılabilir. Mesaj alanı zorunlu alandır.

Yazışma geçmişi sayfanın sağ tarafında yer alan bölümde görüntülenir.

Gönder butonu tıklandığında Mesaj kutusuna yönlendirilir. Gönderilen mesaj ilk satırda yer alacaktır ve “Yönlendirildi işareti” otomatik olarak işlem yapılan mesajın yanında belirecektir.

· “Listeye Dön” mesaj kutusuna dönmek için kullanılır.

· Ek: Mesajın içinde ek olması halinde “ataş” ikonu ile gösterilmektedir.

· Tarih: En son gelen en üstte olacak şekilde gösterim yapılır, bu alanda tersine sıralamada mümkündür.

Okunmamış mesajlar kalın yazı tipi ile gösterilmektedir.

Her bir mesaj satırının başında yer alan işaret kutucukları seçilerek “İşlem” butonu ile okundu / okunmadı olarak belirlenebilir. Okunan mesajlar için kalın yazı tipi değişecektir.

Filtre Alanında yer alan seçimler doğrultusunda mesaj kutusunda yer alan mesajların ihtiyaca göre görüntülenmesi sağlanır.

· Arama Alanı: Kimden / Kime alandanında yer alan isim soyisim bilgisine ve konu alanında yer alan anahtar kelimeye göre arama bu alandan yapılmaktadır. Bu alan en az 4 karakter uzunluğunda olmalıdır.

· Tedarikçiye göre arama: Mesaj gönderilen tedarikçilerin kısa ismine göre arama yapıldığı alandır. Aramayı sıfırlamak için veya tümü seçimi için “Tedarikçiye göre arama” seçimi yapılmalıdır.

· Mesaj yönü seçiniz: Gelen veya Gönderilen filtresi yapmak için kullanmaktadır. Aramayı sıfırlamak için veya tümü seçimi için “Mesaj yönü seçiniz” seçimi yapılmalıdır.

· Mesaj durumu seçiniz: Okunanlar veya Okunmayanlar filtresi yapmak için kullanmaktadır. Aramayı sıfırlamak için veya tümü seçimi için “Mesaj durumu seçiniz” seçimi yapılmalıdır.

Mesaj kutusuna ulaşmanın diğer bir yolu ise sayfanın sağ üstünde yer alan zarf ikonudur. Zarf ikonu yanında yer alan sayı bilgisi “Okunmamış mesaj sayısı”nı ifade eder.

Yeni Mesaj Oluşturmak

Mesaj Kutusu üzerinden yeni mesaj oluşturmak için sağ üstte yer alan “Yeni” butonu tıklanır.

Açılan yeni sayfada ilgili ve zorunlu alanlar doldurularak gönder işlemi tamamlamak için “Gönder” butonu tıklanır. İşlemi sonlandırarak “Mesaj Kutusuna” geri dönmek için “İptal” butonu tıklanmalıdır.

Kime: Mesajın gönderileceği dağıtım listesinin belirlendiği alandır. Mesaj dağıtım listesinde yer alan kullanıcılara ayrı ayrı gönderilir ve diğer kullanıcıların bilgisi paylaşılmaz.

Sistemde tanımlı kullanıcılardan seçim yapılır ve tek seferde 200 adet kullanıcıya kadar gönderim yapılabilir.

Yeni kullanıcı eklemek için “Kullanıcı Ekle” butonu tıklanır. Kullanıcı aratmak için öncelikle Şirket Kullanıcıları veya Tedarikçi kullanıcıları seçimi yapılmalıdır. Her iki listeden de seçim yapılabilir.

Şirket Kullanıcılarına gönderim yapmak için açılır pencereden Adı, Soyadı veya Organizasyon Birimi filtre alanları kullanılabilir.

Seçim yapılan kullanıcıları eklemek için “Kaydet”, kullanıcıları ekleyerek yeni bir filtre seçimi kullanmak için “Kaydet ve Yeni Ekle”, işlemi iptal ederek çıkmak için ise “İptal” butonları tıklanmalıdır.

Kullanıcılar kendi kullanıcılarını ilgili alana ekleyemezler.

Tedarikçi Kullanıcılarına gönderim yapmak için açılır pencereden sol alanda yer alan gelişmiş filtre alanına göre seçim yapılabilir.

· Arama Alanı: tedarikçi adı ve vergi numarası girişi yaparak arama yapabilmenizi sağlar.

· Tedarikçi Durumu Alanı: Şirketiniz için oluşturulmuş tedarikçi durum yapısına göre arama yapabilirsiniz.

· Kategoriler Alanı: Şirketiniz için tanımlı kategori listesine göre arama yapabilirsiniz. Kategoriler Alanı manuel giriş yapmanıza ve tanımlı kategori ağacından seçim yapmanıza olanak verir.

· Kategori durumu alanı: İlgili tedarikçinin bağlı olduğu kategori veya kategorilerin durumuna göre arama yapılmasını sağlar.

· Ülke/Eyalet/Şehir Seçimi alanı: bölgeye göre arama yapılması için kullanılır.

Marka alanı: Alıcı firmaların tanımlı ürünleri için oluşturmuş olduğu markalar tedarikçilere tanımlanabilir. Marka filtresi ile ilgili markayı yazarak marka ile ilişkili tedarikçileri listeleyebilirsiniz.

Tüm alanlar için seçim veya giriş yapıldıktan sonra ara butonu tıklanmalıdır. Birden fazla filtre aynı anda uygulanabilir.

Tedarikçi bilgileri alanında firma adı, tedarikçi durum bilgisi, adres bilgisi ve tanımlı olduğu kategoriler kategori durum bilgisi ile yer almaktadır. Kullanıcılar alanında tedarikçi kaydına tanımlı kullanıcılar listelenmektedir.

Mesajın gönderileceği kullanıcı veya kullanıcılar bu alandan seçilmelidir. Tek seferde birden fazla tedarikçi kullanıcısı için seçim yapılabilir.

Seçim yapılan kullanıcıları eklemek için “Kaydet”, kullanıcıları ekleyerek yeni bir filtre seçimi kullanmak için “Kaydet ve Yeni Ekle”, işlemi iptal ederek çıkmak için ise “İptal” butonları tıklanmalıdır.

Eklenen tüm kullanıcılar “Kime” alanında ayrı birer kayıt olarak yer alır. Kullanıcılar x ikonu ile listeden kaldırılabilir.

Konu: Mesajın konusunun belirlendiği alandır. Maximum 100 karaktere kadar giriş yapılabilir.

Mesaj: Mesajın içeriğinin belirlendiği alandır. Karakter kısıtı bulunmaz.

Yazım alanından düzenleme ve özelleştirme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ekler: Mesaja belge kelemek için Ekle butonu tıklanmalıdır. Uygun olmayan format veya boyutta belge eklenmek istendiğinde hata mesajı ekranın sağ üst köşesinde belirmektedir. Dosya boyutu maximum 100 MB olmalıdır.

Eklenen belgeler ilgili alanda dosya adı ile belirecektir. Eklenen belgeyi silmek için kırmızı x ikonu tıklanmalıdır.

İşlemi tamamlamak için Gönder butonu tıklandığında “İşleminiz başarıyla tamamlanmıştır.” uyarı mesajı belirir ve Mesaj Kutusu sayfasına yönlendirilir.

Son yapılan işlem en üstte listenecek şekilde görüntülenebilir. Mesajın gönderildiği kullanıcılar ayrıca bilgilendirme mesajı alırlar

Kime alanında seçimi yapılan kullanıcılara bilgilendirme maili sistem tarafından otomatik gönderilir. Bilgilendirme mailinin içeriğinde Kimden ve Konu alanları yer alır ve Mesajın detayının görüntülenmesi için sistemde yer alan Mesaj kutusuna yönlendiren “Mesaja Git” butonu yer alır.

Genel mesajlaşma özelliği kapsamında yeni mesaj oluşturulması Alıcı kullanıcılarının yetkisindedir. Tedarikçi kullanıcıları sistem üzerinden genel mesajlaşma özelliği kapsamında yeni mesaj oluşturamazlar ancak mesajları yanıtlayabilirler.

RFI süreçlerinden mesaj gönderimi için aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

(Alıcı) RFI Kapsamında Mesajlaşma Özelliği
(Alıcı) RFI Kapsamında Mesajlaşma ÖzelliğiRFI süreçlerinde mesaj özelliği ilgili RFI’ın “Takip” sayfasında yer almaktadır. Mesaj kutusu “Takip” sayfasının sağ üstünde yer alır. “Mesaj Kutusu” ve “Mesaj Gönder” şeklinde iki seçenek sunar. “Mesaj Gönder” seçeneğine tıklandığında açılır sayfada zorunlu…


Hızlı RFQ süreçlerinden mesaj gönderimi için aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

(Alıcı) Hızlı RFQ Kapsamında Mesajlaşma Özelliği
(Alıcı) Hızlı RFQ Kapsamında Mesajlaşma ÖzelliğiRFQ süreçlerinde mesaj özelliği ilgili RFQ’ın “Teklif Analizi” sayfasında yer almaktadır. Mesaj kutusu “Teklif Analizi” sayfasının sağ üstünde yer alır. “Mesaj Kutusu” ve “Mesaj Gönder” şeklinde iki seçenek sunar. “Mesaj Gönder” seçeneğine tıklandığınd…


E-İhale süreçlerinden mesaj gönderimi için aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

(Alıcı) İhale Kapsamında Mesajlaşma Özelliği
(Alıcı) İhale Kapsamında Mesajlaşma Özelliğiİhale süreçlerinde mesaj özelliği ilgili İhalenin “Yönetim” sayfasında yer almaktadır. Mesaj kutusu “Yönetim” sayfasının sağ üstünde yer alır. “Mesaj Kutusu” ve “Mesaj Gönder” şeklinde iki seçenek sunar. “Mesaj Gönder” seçeneğine tıklandığında açılır sayfa…


Siparişler üzerinden mesaj gönderimi için aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

(Tedarikçi) Sipariş Kapsamında Mesajlaşma Özelliği
(Tedarikçi) Sipariş Kapsamında Mesajlaşma ÖzelliğiSipariş için mesaj özelliği ilgili siparişin “Özet” sayfasında yer almaktadır. Mesaj kutusu “Özet” sayfasının sağ üstünde yer alır. “Mesaj Kutusu” ve “Mesaj Gönder” şeklinde iki seçenek sunar. “Mesaj Gönder” seçeneğine tıklandığında açılır sayfada; K…