E-İhale - Ağırlıklandırma Tanımlanması

Ağlırlıklandırma özelliği E-İhalede tedarikçilerin belirlenen kalemlerinde hem yüzdesel hem de tutarsal olarak avantaj ya da dezavantajlı ağırlıklandırma yapılabildiği alandır.

İşlem için, süreç detaylarına Tedarikçi Listesi adımında Ağırlıklandırma sekmesine tıklayabilirsiniz.

Ağırlıklandırma yapılacak tedarikçi Tedarikçi Seçimi altından seçilebilir.

“i” ikonuna tıklayarak ilgili alan için detaylı bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Seçilen tedarikçinin kalem bazında vereceği tekliflere Birim Fiyat kolonu altında bulunan alan üzerinden tutarsal ya da yüzdesel avantaj ya da dezavantaj verilebilir.

Avantaj/Dezavantaj bilgileri girilerek işlemin kaydedilmesi için Kaydet butonuna tıklanmalıdır.

Avantaj: Satınalma ise fiyata eksi yönde etki eder, satış ise artı yönde etki eder.

Dezavantaj: Satınalma ise fiyata artı yönde etki eder, satış ise eksi yönde etki eder.

Açıklama: Avantaj/Dezavantaj bilgileri hakkına açıklama ilgili ikona tıklanarak eklenebilir.

Örnek Avantaj/Dezavantaj Senaryoları;

Örnek 1 Satınalma Süreci: Bir satınalma ihalesinde mevcut teklifi 100 TL olan A tedarikçisine 1.kalem için %10 avantaj verildiğinde teklifi 90 TL gibi rekabete katılacaktır. Bir satınalma ihalesinde mevcut teklifi 100 TL olan A tedarikçisine 2. Kalem için 10 TL dezavantaj verildiğinde teklifi 110 TL gibi rekabete katılacaktır.

Örnek 2 Satış Süreci: Bir satış ihalesinden mevcut teklifi 100 TL olan A tedarikçisine 1.kalem için %10 avantaj verildiğinde teklifi 110 TL gibi rekabete katılacaktır. Bir satış ihalesinden mevcut teklifi 100 TL olan A tedarikçisine 2.kalem için 10 TL dezavantaj verildiğide teklifi 90 TL gibi rekabete katılacaktır.

Örnek 3 Satınalma Süreci: Bir satınalma ihalesinde mevcut teklifi 100 TL olan A tedarikçisine 1.kalemi için önce %10 avantaj sonra 15 TL avantaj verildiğinde teklifi 75 TL gibi rekabete katılacaktır.

Örnek 4 Satınalma Süreci: Bir satınalma ihalesinde mevcut teklifi 100 TL olan A tedarikçisine 1.kalemi için 15 TL avantaj sonra  %10 TL avantaj verildiğinde teklifi 76,5 TL gibi rekabete katılacaktır.

Not: Yapılan ağırlıklandırmaya göre detaylı bilgiler ihale Yönetim ekranında görüntülenebilir. Verilen avantaj/dezavantaj tedarikçi tarafından görüntülenemez.

Başlangıç Fiyatı hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

E-İhale - Başlangıç Fiyatı Tanımlanması
E-İhale - Başlangıç Fiyatı TanımlanmasıTedarikçilerinizin E-İhale süreçlerinizde başlayacağı fiyat seviyesini Başlangıç Fiyatı özelliği ile belirleyebilirsiniz. İşlem için, süreç detaylarına Tedarikçi Listesi adımında Başlangıç Fiyatı sekmesine tıklayabilirsiniz. Başlangıç fiyatı, Hızlı RFQ’dan dönü…

Belgeler sayfası hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

E-İhale - Belgeler (5. Adım)
E-İhale - Belgeler (5. Adım)Bir E-İhale oluşturma süreci 5 kısa adımda oluşturulmaktadır. Belgelersayfasının tamamlanması sürecin beşinci adımdır. Belgeler adımına geçmek için Tedarikçi Listesi adımında ilgili alanlar doldurulmuş ve Sonraki butonu tıklanmış olmalıdır. Belgeler alanı oluşturulan süre…