Talep Listesi

Oluşturulan taleplere ait listelere ulaşabilmek adına ekranın sol tarafında yer alan Talepler başlığı altında yer alan Talep Listesi butonuna tıklanmalıdır.

Açılan sayfada talep açan kullanıcı ve ilgili kullanıcı ile aynı organizasyon biriminde yer alan kullanıcılar tarafından oluşturulan tüm taleplere ait bilgiler görüntülenebilir.

Filtre satırının sağ bölümünde yer alan ok ikonuna tıklanarak istenilen taleplere ulaşılabilmesi adına detaylı bir şekilde filtreleme sağlanabilir.

Görüntüleme sağlanmak istenen talebe ait talep numarası, talep başlığı ya da talep kalemlerinde yer alan ürün numarası bilgileri girilerek ve Ara butonuna tıklanarak ilgili taleplere ulaşılabilir.

İşlem kolonu altında görüntülenebilecek ikonlar üzerinden detay görüntüleme, talep kopyalama ve Kurulum durumunda olan talepleri silme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Listelenen taleplerin detayına ulaşmak için ilgili satırların işlem kolonunun altında yer alan Detay ikonuna tıklanmalıdır.

Satın Almada statüsünde bulunan mevcut bir talepten bir Hızlı RFQ süreci ya da sipariş oluşturulmuş ise sipariş detay sayfasında Kalem Bilgileri sekmesinde işlem yapılan kalemler için Süreç Takibi butonuna tıklanarak mevcut durum bilgisine ulaşılabilir.

Açılan pencerede, ilgili talep kalemine ilişkin güncel durum bilgisi görüntülenebilir.

Onay Bekliyor durumunda bir talebin onaya gönderildiği sıradaki onaycı bilgisini görüntüleyebilmek adına kişi ikonuna tıklanmalıdır.

Mevcut bir talebi kopyalayarak yeni bir talep oluşturabilmek için Kopyala ikonuna tıklanmalıdır.

Açılır pencerede görüntülenecek uyarı onaylanır ve oluşturulan yeni talebin detay sayfasına yönlendirme yapılır.

Kurulum durumunda olan bir talebi silebilmek için Sil ikonuna tıklanarak karşılaşılan uyarı onaylanmalıdır.

İptal edilmek istenen Onay Bekliyor ya da Satınalmada statüsündeki talepler İptal butonuna tıklanarak karşılaşılan uyarı onaylanabilir.

Satınalma kullanıcıları tarafından teklif toplama süreci oluşturulan ya da sipariş oluşturulan talepler için Satın Almada durumundan Tamamlandı durumuna takip sağlanabilmesi adına geçiş yapılabilmektedir.

Bir talebi tamamlamak için, Talep Listesi menüsünde ilgili talebin bulunduğu satırda İşlem kolonu altında yer alan dosya ikonuna tıklanarak talep detaylarına ulaşılmalıdır.

Talep detaylarında ise Özet sayfasına giriş yapılarak sayfanın sağ alt bölümünde yer alan Tamamla butonuna tıklanarak işlem tamamlanabilir.