Şirket Detay > Organizasyon Birimleri

1. Organizasyon Birimi Ağacı Nedir?

Alıcı firmaya ait hiyerarşik yapı Promena sisteminde Organizasyon Birimi (OU) Ağacı olarak adlandırılır. Alıcının talebi doğrultusunda gerekli organizasyon ağacı yapısı kurulur ve yönetilebilir.

2. Organizasyon Birimi Detayları

Sistemde tanımlı organizasyon birimleri hiyerarşik sıralarına ve detaylı bilgilere Şirket Ayarları başlığı altında yer alan Şirket Detay menüsünden ulaşılabilir.

Açılan yeni sayfada şirkete ilişkin detaylı bilgilere ulaşılabilir. Organizasyon birimlerini görüntüleyebilmek adına Organizasyon Birimleri sekmesine tıklanmalıdır.

Organizasyon Birimleri sekmesinde alıcıya ait kurulan organizasyon ağacına ve detaylarına ulaşılabilir. Ağaç üzerinde her satırda yer alan artı ikonuna (+) tıklanarak şirkete ait hiyerarşik sıra detayları görüntülenebilir.

Herhangi bir organizasyona ait detaylara ulaşabilmek adına ilgili birim üstüne tıklanır ve ekranın sağ bölümünde görüntülenebilecek olan 7 farklı sekmeye ulaşılabilir.

· Detay: İlgili organizasyon birimine ait sistemsel eşsiz ID bilgisi, yer aldığı hiyerarşik Konum, birime ait İsim ve birim Tipi görüntülenebilir.

· Masraf Merkezi: Alıcı firmada tanımlı masraf merkezlerinin organizasyon birimleri bazında özelleştirilebileceği alandır. Yeni bir masraf merkezi eklenebilmesi için Ekle butonuna tıklanmalıdır.

Açılan pencerede alıcıya ait tüm masraf merkezleri listelenir. Sadece ilgili organizasyonun görüntülemesi gereken masraf merkezleri seçilerek Kaydet butonuna tıklanır.

· Satınalma Kategorileri: Alıcı firmada tanımlı satınalma kategorilerinin organizasyon birimleri bazında özelleştirilebileceği alandır. Yeni bir satınalma kategorisi eklenebilmesi için Ekle butonuna tıklanmalıdır.

Açılan pencerede alıcıya ait tüm satınalma kategorileri listelenir. Sadece ilgili organizasyonun görüntülemesi gereken satınalma kategorileri seçilerek Kaydet butonuna tıklanır.

Önemli Not: Herhangi bir seçim yapılmadığı taktirde yetkisi olan kullanıcılar alıcı şirkete tanımlı tüm satınalma kategorilerini görüntüleyebilir.

· Adresler: Alıcı firmada tanımlı adreslerin organizasyon birimleri bazında özelleştirilebileceği alandır. İlgili organizasyon birimine yeni bir adres eklenebilmesi için Ekle butonuna tıklanmalıdır.

Açılan pencerede alıcıya ait tüm fatura ve teslimat adresleri listelenir. Sadece ilgili organizasyonun görüntülemesi gereken fatura ve teslimat adresleri seçilerek Kaydet butonuna tıklanır. Tek seferde birden fazla adres seçimi yapılabilir.

Image

· Tedarikçiler:Alıcı firmada tanımlı tedarikçilerin organizasyon birimleri bazında özelleştirilebileceği alandır. Bir tedarikçiyi ilgili birimin erişimine açmak için Ekle butonuna tıklanmalıdır.

Açılan pencerede alıcıya ait tüm tedarikçiler listelenir. Sadece ilgili organizasyonun görüntülemesi gereken tedarikçiler seçilerek Kaydet butonuna tıklanır.

Önemli Not: Herhangi bir seçim yapılmadığı taktirde yetkisi olan kullanıcılar alıcı şirkete tanımlı tüm tedarikçileri görüntüleyebilir.

Kullanıcılar: İlgili organizasyon biriminde konumlandırılmış kullanıcıların listelendiği alandır. Diğer sekmelerde yapılan seçimler ve özelleştirmelerden ilgili birimdeki tüm kullanıcılar faydalanmaktadır.

· Kataloglar: İlgili organizasyon biriminin erişimine izin verilmiş katalogların listelendiği alandır.