Rekabet ve Süre Ayarları

Promena e-Sourcing Sistemi'nde Teklif Toplama (RFQ) ya da e-İhale süreci başlatma işlemini gerçekleştirdikten sonra sürecinizin genel bilgilerini oluşturmanız ve süreç ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

Rekabet ve Süre Ayarları: Sürecinizle ilgili önemli rekabet ve süre ayarlarını içermektedir. Süreç menüsünde Genel Bilgiler sayfasında yer almaktadır.

Not: Şirket ayarlarınıza bağlı olarak bu özelliklerin tümünü görme yetkiniz olmayabilir.

 1. e-İhale Formatı: e-İhale türünde süreç başlatıldığında Rekabet Ayarları'nda e-İhale formatı seçilmelidir. Varsayılan e-İhale formatı İngiliz türüdür.
 2. Teklif Yönü: Süreciniz bir satın alma süreci ise Eksiltme, hurda satışı ya da araç satışı gibi bir satış süreci ise Artırma seçilmelidir.
 3. Rekabet Bilgileri: Tedarikçi firmalara açılabilecek aşağıdaki rekabet bilgileridir. Süreçlerinizde tedarikçi firmalar, seçeceğiniz bu rekabet bilgileri dışında, diğer tedarikçi firmaların isimleri ve sayıları gibi başka bilgileri kesinlikle göremezler!
 • Önde Geride: Tedarikçi firmalar önde olduğu kalemler için Yeşil, geride olduğu kalemler için Kırmızı, başka bir firmayla eşit teklifte oldukları kalemler için Turuncu renklendirme görürler.
 • Sıralama: Tedarikçi firmalar kalemlerde ve/veya toplam satırlarında kaçıncı sırada olduklarını görürler.
 • En İyi Teklif: Tedarikçi firmalar kalemlerde ve/veya toplam satırlarında mevcut en iyi teklifi görürler.
 • Bir Öndekine Olan Uzaklık: Tedarikçiler, kendilerinden bir öndeki rakiple olan farkı görürler.
 • Bir Geridekine Olan Uzaklık: Tedarikçiler, kendilerinden bir gerideki rakiple olan farkı görürler.
 1. En İyi Teklif Ayarları: Bu özellik aktif hale getirildiyse alt kısımda iki tane seçenek çıkacaktır:
 • En İyi Teklifi Görme Durumu: Aktif hale getirilirse ve En İyi Teklif rekabet bilgisi açıksa, teklif vermeyen tedarikçi firmalar da en iyi teklifi göreceklerdir.
 • En İyi Teklifi Geçme Zorunluluğu: Aktif hale getirilirse, tedarikçi firmalar teklif yenilerken en iyi teklifi geçmek zorunda olacaklardır.
 1. Dosya Yükleme Zorunluluğu: Bu özellik aktif hale getirilirse tedarikçi firmalar süreci bir belge yüklemeden teklif veremeyeceklerdir.
 2. Ön Teklif Süreci: Bu özellik sadece e-İhale süreçlerinde yer almaktadır. e-İhale öncesinde ön teklif toplama amacıyla kullanılır. Bu özellik aktif hale getirilirse iki tane seçenek çıkacaktır.
 • Ön Teklif Başlangıç / BitişTarihi: Ön teklif sürecinin başlangıç ve bitiş tarihleri belirlenir.
 • Ön Teklif Katılım Zorunluluğu: Aktif hale getirilirse, ön teklif sürecine katılmayan tedarikçi firmalar e-İhale sürecine katılamazlar.
 1. Başlangıç / Bitiş Tarihi: Sürecin başlangıç ve bitiş tarihlerini belirlenir.
 2. Otomatik Uzatma: Sürecinizde otomatik uzatma uygulamak için kullanılır. Otomatik uzama süresi dakika cinsinden belirlenir. Örneğin 5 dakika belirlenirse, bitime 5 dakika kala bir teklif geldiğinde süreç otomatik olarak 5 dakika uzar.

Önemli Not: Genel Bilgileri doldurduktan ve Rekabet ve Süre Ayarları'nı yaptıktan sonra sayfanın sağ alt kısmında Kaydet butonuna basmayı unutmayınız.

Sürecinizle ilgili diğer sayfalara ulaşmak için ekranın sol kısmındaki süreç menünüzden ilgili sayfaya tıklayınız.