Proje Oluşturma

Promena platformunda gerçekleştirdiğiniz süreçleri yönetmek ve takip etmek için Proje oluşturulabilir. Proje Oluşturma menüsü ekranın sol tarafında yer alan RFQ/E-İhale başlığı altında Proje Yönetimi menüsü içerisinde yer alır.

Açılan sayfada kırmızı yıldız ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur.

· Başlık: Projenin başlığını ifade eder.

· Şirket: Alıcının bağlı olduğu şirketi temsil eder.

· Yetkili Kişi: Proje yetkili kişisini ifade eder. Role bağlı olarak yetkili kişi alıcı firma altındaki kullanıcılardan seçilebilir.

· Organizasyon Birimi: Yetkili kişinin sistemde yer aldığı organizasyon birimini temsil eder. Otomatik sistem tarafından getirilir.

· Açıklama: Proje detayına ilişkin açıklama girilebilecek alanı temsil eder.

· Bütçe: Projenin bütçesinin girildiği alandır.

· Başlangıç Tarihi: Projenin başlangıç tarihini ifade eder.

· Biriş Tarihi: Projenin bitiş tarihini ifa eder.

Tüm alanlar doldurularak “Kaydet” butonu tıklanır ve Devam Ediyor durumunda yeni id numaralı bir proje oluşur.

Projeye ait “Genel Bilgiler”, “Süreçler”, “Proje Takımı”, “Kilometre Taşları”,Görevler” ve “Belgeler” sekmeleri doldurularak proje detayları tamamlanmalıdır.

İlk aşamada doldurulan bilgiler “Genel Bilgiler” sekmesini oluşturur. İlgili sekmede değişiklik yapılabilir, işlemi kaydetmek için ekranın sağ alt tarafında yer alan “Kaydet “butonuna tıklanmalıdır.

Süreçler

Süreçler sekmesi tıklanarak ilgili sayfa açılabilir. Süreçler adımında açılan sayfada projeye eklenecek sourcing süreçleri belirlenecektir. Mevcut süreçlerden seçim yapılarak veya projeye eklemek için yeni bir süreç oluşturulabilir.

· Süreç Seç: Projeye mevcut süreçler içerisinden seçim yapılarak ekleme yapılması için kullanılan butondur. Süreçler RFI, RFQ ve İhale olabilir. Açılan sayfada alıcı firmanın altında yer alan süreçlerden seçim yapılarak Kaydet butonuna basılır. Bu aşamada herhangi bir durumda yer alan süreç projeye eklenebilir.

· Süreç Ekle: Açılan sayfada projeye yeni bir süreç oluşturularak ekleme yapılabilir. Süreç Ekle butonu tıklanarak süreç tipi seçimi yapıldığında ilgili sürecin oluşturma ekranı açılacaktır. İlgili süreç kurulum aşamasında oluşturulduğunda projeye otomatik olarak eklenecektir.

Proje Takımı

Proje Takımı sekmesi tıklandığında ilgili sayfa görüntülenir. Projeye alıcı firma altında tanımlı yetkili kişiler doğrultusunda kullanıcı eklenerek proje takımının oluşturulması adımıdır. Proje Takımına kişi eklemek için sol üst tarafta yer alan Ekle butonuna tıklamalıdır.

Açılan sayfada alıcı firma altında yer alan kullanıcılar listelenir. Listenin üst tarafında Ad, Soyad ve Organizasyon Birimi alanlarından arama yapılabilir. Yetkili kişiler eklendikten sonra Kaydet butonuna tıklanmalıdır.

Kilometre Taşı

Kilometre Taşı adımına geçildiğinde proje için önemli ve dönüm noktası sayılabilecek aşamalar listelenebilir. Projeye Kilometre Taşı ekleyebilmek için sol üst tarafta yer alan Ekle butonuna tıklanmalıdır.

Açılan sayfada kırmızı yıldız ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur. İlgili bilgiler girildikten sonra sağ alt tarafta yer alan Kaydet butonuna eklenmelidir.

· Kilometre Taşı Tanımı: Projeye ait kilometre taşını ifade eder.

· Açıklama: Kilometre taşının açıklamasını ifade eder.

· Tamamlanma Tarihi: Projeye eklenen kilometre taşının tamamlanma tarihini ifade eder.

Görevler

Görevler adımına geçildiğinde ilgili kilometre taşlarına bağlı görevler ve görev ilgili kişileri projeye eklenebilir. Projeye görev ve yetkili kişi eklemek için sol üst tarafta yer alan Eklebutonuna tıklanmalıdır.

Açılan sayfada kırmızı yıldız ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur.  İlgili bilgiler girildikten sonra sağ alt tarafta yer alan Kaydet butonuna eklenmelidir.

· Görev Tanımı: Proje ait görevin tanımının yapıldığı alanı ifade eder.

· Açıklama: Görevin açıklamasını ifade eder.

· İlgili Kilometre Taşı: Projede yer alabilecek görevin ilgili kilometre taşını ifade eder.

· Yetkili Kişi: Görevin ilgili kişisinin seçimini ifade eder.

· Efor: Görevin eforunu saat cinsinden girilebilecek alanı ifade eder.

· Başlangıç Tarihi: Görevin başlangıç tarihini ifade eder.

· Bitiş Tarihi: Görevin bitiş tarihini ifade eder.

Belgeler

Belgeler adımına geçildiğinde proje ile ilgili belgelerin eklenebildiği alandır. İçeri aktarılacak dosyaya ilgili alana tıklanarak veya sürükle bırak yöntemi ile belge eklenebilir.

Proje takibinin yapıldığı Takip sayfası hakkında aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Proje - Takip Sayfası
Proje - Takip SayfasıProjeye ilişkin tüm detaylara ulaşılabilmesi için Takip sayfası kullanılabilir. Takip sayfasına ulaşılabilmesi için Proje detayı sayfalarından sağ üstte yer alan Takip butonuna tıklanabilir ya da Proje Listesi sayfasından listelenen projelerde işlem kolonu altından Takip butonun…

Tüm projelerin listelendiği Proje Listesi sayfası ile ilgili aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Proje Listesi
Proje ListesiAlıcı firma altında oluşturulmuş tüm projelerin listesine erişmek için ekranın sol tarafında yer alan RFQ/E-İhale başlığı altında Proje Yönetimi menüsü içerisinde yer alan Proje Listesi butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada projeler listelenir ve takip edilebilir. İşlem kolonu altında …