Hollanda Usulü İhaleye Katılım

Hollanda usulü ihalede fiyat periyodik olarak sistem tarafından değiştirilir. Katılımcıların yapması gereken kendileri için kabul edilebilir teklif seviyesini beklemek ve uygun seviyede teklif vermektir.

Süreçlerde sistemin verdiği teklifi kabul eden ilk firma ihaleyi 1. olarak sonlandırmış olur. Bazı özel durumlarda talep edilen ürün birden fazla tedarikçiye paylaştırılmış olabilir. Bu durumda sıralamayı belirlemek için süreç devam eder. Teklif seviyesi kalan firmalar için değişmeye devam eder. Teklif seviyesini kabul eden firmalar için ihale sonlanır ve  ihale kurgusunda belirlenen sayıda teklif verilince ihale sona erer.

İhalenin yapısına göre Hollanda usulü ihalede teklif seviyesinin otomatik olarak artabilir yada otomatik olarak azalabilir.

Teklifin periyodik olarak arttığı örnek bir süreç üzerinden Hollanda usulü ihalenin işleyişine göz atalım.

Bu örnek ihalede teklif seviyesi 250 TL'den başlar ve her 1 dakikada 5 TL artar. İhalenin başlangıcından itibaren 4 dakika geçtiği için geçerli seviye 270 TL'dir ve Geçerli Fiyat kutucuğunda görülebilir.

Teklif vermek için yapmanız gereken Teklifi Kabul Et butonuna basmak ve daha sonra Tamam'a tıklamaktan ibarettir.

Süreç sona erdiğinde teklif butonu pasif olur.

Not: Teklif Ekranı'na girdiğinizde fiyat alanlarının yanında mavi info ikonu göreceksiniz. Bu ikonun üzerine geldiğinizde belirlenmiş Başlangıç teklifi ve Teklif değişimi tutarları yer almaktadır. İhalenizi bu bilgilere göre takip edebilirsiniz.