Kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın sol tarafında yer alan “RFQ/E-İhale” sekmesini tıklayınız. Açılan sekmeler içerisinden “Hızlı RFQ Listesi” sekmesini tıklayınız.

Açılan liste ekranında görüntülediğiniz ilgili teklif sürecinin detaylarına ulaşmak için işlemler sütunun altında yer alan klasör (detaylar) ikonunu tıklayınız.

Listede görüntüleyemediğiniz farklı teklif süreçlerine erişebilmek veya listenin içinden sadece belirli kriterlerdeki süreçleri görüntüleyebilmek için “Filtre”alanını kullanabilirsiniz. Mavi renkli “Filtre” şeridi tıklanınca açılan menüde ilgili alanlara giriş yapınız ve “Ara” ikonunu tıklayınız. Böylece belirlediğiniz filtre özelliğine göre Hızlı RFQ Listesi ekranınıza gelecektir. Belirlemiş olduğunuz filtre seçeneklerini “Temizle”ikonunu tıklayarak iptal edebilir ve sistemin ön tanımlı seçeneklerine geri getirebilirsiniz.

Açılan ekran içerisinde “Genel Bilgiler” başlığı altında süreç bilgilerini ve yetkili bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Şirket: Alım yapacak şirket bilgileridir

Yetkili Kişi: Teklif toplama sürecini yöneten alıcı firma yetkilisidir.

Teklif Yönü: Satın Alma veya Satış seçeneklerinden uygun olanı gösterilir.

Belge Yükleme Zorunluluğu: Bu alanın “Aktif” olması, belgeler bölüme dosya eklemeden teklif girişine izin verilmeyeceği anlamına gelmektedir. Bu durumda alıcı firmanın talep etmiş olduğu dosyalar sistem içerisine yüklenmelidir. Bu alanın “Pasif” olması durumunda ise teklif girişi için dosya yükleme ön koşulu aranmamaktadır.


Tedarikçi Yetkilisi: Teklif sürecine teklif verme yetkisi bulunan kullanıcı. Tarafınıza iletilen teklif sürecini bu bölümde yer alan kalem ikonuna tıklayarak farklı bir yetkiliye atama işlemi yapabilirsiniz. Kalem ikonuna tıklayıp yetkili kullanıcıyı seçiniz ve yeşil tik ikonunu tıklayınız.

Ayrıca “Genel Bilgiler” ekranında bulunan “Loglar“ sekmesi ile kullanıcıların yapmış oldukları tüm işlemler tutulmaktadır.

”i “ ikonu tıkladığı zaman Teklif verme kuralları karşınıza gelecektir. Açılan pencereden çıkmak için kapat ikonunu tıklamanız yeterlidir.

Belgeler başlığı altından alıcı firma tarafından yüklenen belgelere ulaşabilirsiniz. İşlem sütunu altında yer alan indirme ikonunu tıklayarak sistem içerisinden dosyayı indirebilirsiniz.

Sistem içerisine dosya yüklemek için “Ekle” ikonuna tıklayınız ve bilgisayarınızda yer alan dosyalar arasından seçim yapınız.

Kalem bilgileri bölümünde teklife konu olan ürün bilgilerini görüntüleyebilir, bu ürünler için talep edilen fiyat veya fiyat dışı bilgileri ilgili boşluklara yazıp “Kaydet”veya “Gönder “ işlemlerini yapabilirsiniz. Fiyat girişi yaparken ilgili para birimi de listeden seçilmelidir.

NOT1 : Sistem içerisinde teklif girişi yapmayacağınız kalemler için, o kalemin satır başında bulunan kutucuğu işaretledikten sonra “Teklif Yok” ikonunu tıklamanız gerekmektedir.

NOT2: Sistem içerisinde ondalık hane kısıtı yoktur. En fazla 6 haneye kadar birim fiyat girişi yapılabilir

Teklifler bir excel dosyası şeklinde sisteme aktarılabilir. Bu işlem için “Kalem Bilgileri”sayfasında

İmport ikonu “Teklif Şablonunu İndir”ikonudur. İkonu tıkladığınız zaman kalem bilgileri excel olarak bilgisayarınıza inmektedir. Eğer daha önceden teklif vermiş olsaydınız ilgili kalemler de birim fiyat bölümlerinde aynı zaman da teklifleriniz yazıyor olacaktır.

İndirilen excel dosyasın da üç ayrı sayfa bulunmaktadır

Kalem Bilgileri: Teklif girişi yapılacak olan sayfadır.

Para Birimi: Teklifler hangi para birimi ile olacaksa ilgili para birimi sayfasında bulunan bir değerin girilmesi gereklidir.

Açıklamalar: Dosya yükleme sırasındaki kuralları anlatmaktadır.

Excel listesinde bulanan kalemlere teklif girişi yapıldıktan sonra dosya bilgisayara kayıt edilir. Dosyayı teklif ekranına aktarmak için (Teklif Şablonunu Yükle) ikonu  tıklanır.

Açılan yeni pencerede bulut ikonu tıklanır ve dosya bilgisayardan seçilir.

Dosya seçimi tamamlandıktan sonra “Yükle” butonuna tıklanır. Excel dosyasına yazılan teklifler Kalem Bilgileri ekranına gelir. Kayıt işlemi için “Kaydet” ikonuna, tekliflerin Alıcı firmaya ulaşması için “Gönder” ikonuna tıklanır.