Hızlı RFQ Kalem Bilgileri

Kalem Bilgileri adımına geçmek için “Genel Bilgiler” adımında ilgili alanlar doldurulmuş ve sonraki butonu tıklanmış olmalıdır.

Bu adımda Kurulum durumunda bir Hızlı RFQ yaratılmaktadır ve yaratılan her süreç için sistem tarafından tekil bir id numarası atanır.

Kalem Bilgileri sayfasında “Genel Bilgiler” sayfası “Şablon” alanından seçimini yaptığımız kalem kurgusu otomatik oluşmaktadır. Hazır kalem yapısında Ürün oluşturmak için “Ürün Seç” ve “Ürün Ekle” butonları kullanılmaktadır.

Ürün Seç butonu; sistemde tanımlı olan ürün listesinden seçim yapmak için, Ürün Ekle butonu ise; sıfırdan ürün girişi yapmak için kullanılır.

Ürün Seç butonuna tıkladığımızda; önceden oluşturulmuş ve şirketiniz için tanımlı ürün listesi görüntülenmektedir. Arama alanından ürün no, başlık veya kısa açıklamaya göre arama yapabilir veya satın alma kategorisi alanından şirket kategori yapınıza göre ilgili kategoriye bağlı ürünleri listeleyebilirsiniz.

- Ürünü sürece eklemek için, ilgili ürünü seçmeniz ve miktar alanını güncellemeniz gerekmektedir. "Kaydet" butonunu tıkladığınızda ilgili kalem sürece eklenecektir.

- Ürün listesi sayfasını kapatmadan seçime devam etmek için kaydet ve yeni ekle butonunu tıklayabilirsiniz.

- Yapılan değişiklikleri kaydetmeden çıkmak için "İptal "butonuna tıklayabilirsiniz.

Ürün Ekle butonuna tıkladığımızda; sıfırdan ürün oluşturulabilmesi için yeni bir satır oluşacaktır.

İlgili satırda tüm standart alanlara giriş zorunludur, oluşturulan ürünü kaydetmek için işlem kolonu altında yer alan Kaydet ikonu tıklanır. Sil ikonu oluşturulan ürünü silmek için kullanılır.

Örnek bir kalem oluşturalım;

Kalem No alanı: max 25 karakter metin ve sayı girişine izin verir.

Kalem Açıklaması: max 100 karakter metin ve sayı girişine izin verir.

Miktar Alanı sayı girişidir. Litre, kg gibi ölçü birimine göre 2 haneli ondalık girişi yapılabilir. Ancak adet, araç vb ölçü birimlerinde ondalık hane girişi yapılamaz tam sayı girişi yapılabilir.

Satın Alma Kategorisi alanına giriş yapmak için + butonu tıklanır ve şirket kategori ağacından seçim yapılarak tamam butonu tıklanır.

Şablondan gelen Alıcı Alanları mevcutsa ihtiyaca göre giriş yapılmalıdır.

Oluşturulan tüm ürünler kurulum aşamasında değiştirilebilir, kopyalanabilir veya silinebilir.

Oluşturulan bir ürün kaleminde değişiklik yapmak için işlem başlığı altında yer alan “Düzenle  ikonu tıklanır. Değişiklik yapıldıktan sonra kaydet ikonu tıklanmalıdır. Ürün listesinden seçilen ürünlerde sadece miktar alanı revize edilebilir.

Kopyalama işlemi için işlem kolonu altında yer alan “ Kopyala” ikonu tıklanır ve alanlar revize edilerek kaydet ikonu tıklanır.

Silme işlemi için işlem kolonu altında yer alan “Sil” ikonu tıklanmalıdır.

Kalemlerin tümünü tek seferde silmek için “ Tümünü Sil” butonu tıklanmalıdır.

Önceki butonu bir önceki adıma dönmek için kullanılır. Tamamlanan adımlar arasında geçiş yapmak için “Adımlar Takip Çizgisi” üzerinde ilgili adımın başlığı tıklanabilir.

Kurulum işlemini sürdürmek için sonraki butonu tıklanmalıdır.