Hızlı RFQ Kalem Listesi

Kalem Listesi adımına geçmek için “Hızlı RFQ Bilgileri” adımında ilgili alanlar doldurulmuş ve sonraki butonu tıklanmış olmalıdır.

Bu adımda Kurulum durumunda bir Hızlı RFQ yaratılmaktadır ve yaratılan her süreç için sistem tarafından tekil bir id numarası atanır.

Kalem Listesi sayfasında “Hızlı RFQ Bilgileri” sayfası “Şablon” alanından seçimini yaptığımız kalem kurgusu otomatik oluşmaktadır. Hazır kalem yapısında Ürün oluşturmak için “Ürün Seç, Ürün Ekle ve Kalem Aktarımı” butonları kullanılmaktadır.

Ürün Seç butonu; sistemde tanımlı olan ürün listesinden seçim yapmak için, Ürün Ekle butonu ise; sıfırdan ürün girişi yapmak için kullanılır.

Ürün Seç butonuna tıkladığımızda; önceden oluşturulmuş ve şirketiniz için tanımlı ürün listesi görüntülenmektedir. Arama alanından ürün no, başlık veya kısa açıklamaya göre arama yapabilir veya satın alma kategorisi alanından şirket kategori yapınıza göre ilgili kategoriye bağlı ürünleri listeleyebilirsiniz.

- Ürünü sürece eklemek için, ilgili ürünü seçmeniz ve miktar alanını güncellemeniz gerekmektedir. "Kaydet" butonunu tıkladığınızda ilgili kalem sürece eklenecektir.

- Yapılan değişiklikleri kaydetmeden çıkmak için "İptal "butonuna tıklayabilirsiniz.

Ürün Ekle butonuna tıkladığımızda; sıfırdan ürün oluşturulabilmesi için yeni bir ekran açılacaktır.

İlgili alanda tüm standart alanlara giriş zorunludur, oluşturulan ürünü kaydetmek için Kaydet ikonu tıklanır. Yapılan değişiklikleri kaydetmeden çıkmak için "İptal" butonuna tıklayabilirsiniz.

Kalem No alanı: En fazla 25 karakter metin ve sayı girişine izin verir.

Kalem Açıklaması: En fazla 150 karakter metin ve sayı girişine izin verir.

Miktar Alanı sayı girişidir. Litre, kg gibi ölçü birimine göre 2 haneli ondalık girişi yapılabilir. Ancak adet, araç vb ölçü birimlerinde ondalık hane girişi yapılamaz tam sayı girişi yapılabilir.

Satın Alma Kategorisi alanına giriş yapmak için + butonu tıklanır ve şirket kategori ağacından seçim yapılarak tamam butonu tıklanır.

Şablondan gelen Alıcı Alanları mevcutsa ihtiyaca göre giriş yapılmalıdır.

Oluşturulan tüm ürünler kurulum aşamasında değiştirilebilir, kopyalanabilir veya silinebilir.

Oluşturulan bir ürün kaleminde değişiklik yapmak için işlemler başlığı altında yer alan “Düzenle” ikonu tıklanır. Değişiklik yapıldıktan sonra kaydet ikonu tıklanmalıdır. Ürün listesinden seçilen ürünlerde sadece miktar alanı revize edilebilir.

Kopyalama işlemi için işlem kolonu altında yer alan “Kopyala” ikonu tıklanır ve alanlar revize edilerek kaydet ikonu tıklanır.

Silme işlemi için işlemler kolonu altında yer alan “Sil” ikonu tıklanmalıdır.

Kalemlerin birden fazlasını ya da tümünü tek seferde silmek için kalemler seçilerek “Seçilenleri Kaldır” butonu tıklanmalıdır.

Kalem Aktarımı butonuna tıkladığımızda; Şablon İndir ve İçe Aktar butonları karşımıza çıkacaktır.

Şablon indir butonu tıklandığında Kalem Şablonu excel dosyası indirilir.

Kırmızı ile işaretlenen alanlar doldurulması zorunlu alanlardır. İlgili kalemler doldurulduktan sonra dosya kaydedilmelidir.

İçe Aktar butonuna tıklanarak kaydedilen dosya sisteme aktarılır.

Dosya seç ya da sürükle bırak yöntemi ile excel dosyası yüklenebilir.

Ürünler kalem aktarımı yöntemi ile sisteme aktarıldıktan sonra Kalem Listesi alanında görüntülenir.

Silme işlemi için işlemler kolonu altında yer alan “Sil” ikonu tıklanmalıdır.

Kalemlerin birden fazlasını ya da tümünü tek seferde silmek için kalemler seçilerek “Seçilenleri Kaldır” butonu tıklanmalıdır.

Devam Et butonu bir sonraki adıma ilerlemek için kullanılır. Tamamlanan adımlar arasında geçiş yapmak için “Adımlar Takip Alanı” üzerinde ilgili adımın başlığı tıklanabilir.