Hızlı RFQ Teklif Analizi

Teklif Analizi sayfasına ulaşmak için özet ekranında sağ üstte konumlanan "Teklif Analizi" butonunu tıklanır.

Hızlı RFQ Listesindeyseniz kısa yoldan Teklif Analizi sayfasına ulaşmak için işlem kolonunda yer alan "Teklif Analizi" ikonunu tıklayabilirsiniz.

Açılan sayfa sürecin durumuna, katılımcıların teklif verme durumuna ve alınan aksiyonlara göre şekillenmektedir.

Örneğin yeni yayımlanmış teklif aşaması durumunda ancak henüz teklif gelmemiş bir süreçte ekranda gördüğünüz gibi başlık alanı ve özet alanı bulunmaktadır.

Başlık Alanında; Hızlı RFQ sürecinin id numarası, başlığı ve durumu yer almaktadır. RFQ id numarası tıklanabilir bir alandır ve yeni bir sekmede özet ekranı açmaktadır.

Sağ üst köşede ise bitiş tarihi görüntülenmektedir. Bitiş tarihini Genel bilgiler sayfasından güncellenebilir.

Özet alanında, sürece davetli tedarikçiler listelenir. İlgili alanda tedarikçilerin kullanıcı bilgileri ile Teklif Aşamasında ve Pazarlık Aşamasında alınan cevap durumu görüntülenir. Tedarikçilerin teklif vermediği durumda teklif aşamasında alanı “Cevap Verilmedi” durumunda olacak ve Teklif Analizi sayfası sadece Özet alanından oluşacaktır.

Davetli firmalardan bir ya da birden fazlası teklif girişi yaptığı durumda Karşılaştırma ve Detay alanları oluşacaktır.

Karşılaştırma alanında; 2 tip karşılaştırma seçeneği bulunmaktadır.

Genel Toplam alanı ilgili kalemlerin tümüne cevap vermiş ve Genel Toplam alanında en iyi teklife sahip firmanın bilgilerinin yer aldığı alandır.

Cevap verilmeyen kalem mevcut olduğu durumda genel toplam cevap vermeyen tedarikçi için oluşmaz.

Kalem Bazında alanı; İlgili kalemlere verilen en iyi tekliflerin toplamını hesaplamaktadır. Örneğin
1. Kalem için A tedarikçisi en iyi teklifi verirken 2. Kalem’de B tedarikçisi en iyi teklifi verebilir. Bu durumda kalem bazında seçeneği 1. Kalemde A tedarikçisi 2. Kalemde B tedarikçisinin tekliflerinin toplamını gösterecektir. Tedarikçi kolonunda teklifi hesaplanan tüm tedarikçilerin bilgisine ulaşılabilir. Tedarikçi alanında teklif veren tedarikçi veya tedarikçiler görüntülenebilir.

Detay alanında; Kalem Bazında ve Genel toplam bazında tüm tedarikçilerin tekliflerinin görüntülendiği alandır. "Sırala" alanından Tedarikçi ve En İyi Teklif bazında sıralama yapılabilir. En iyi tekliflerin yer aldığı kutucuklar yeşil ile belirtilmektedir.

Kalem yapısında standart şablon dışında bir şablon kullanıldıysa hem alıcı hem de tedarikçi alanları görüntülenecektir.

Tedarikçilerin teklifleri birim fiyat ve toplam fiyat alanlarına seçmiş oldukları para birimine göre görüntülenmektedir. Son iki kolonda ise Alıcı firmanın belirlediği para birimine göre hesaplama yapılmaktadır.

Alıcı firma para birimini ve kur ayarlarını tüm durumlarda değiştirebilir. Kur seçimi ekranın sağ tarafında bulunan turuncu renkli ikona tıklayarak yapılmaktadır.

Tedarikçilerin seçtiği tüm para birimleri bu alanda görüntülenmektedir. Hesaplanmasını istediğiniz para birimi seçimine göre kur değeri güncel tarihe göre otomatik hesaplanmaktadır.  Kur Bilgisi ilgili alanlardan manuel olarak da değiştirilebilir.

Bu bölümden yapılan değişiklikler Detay Tablosundaki Birim Fiyat(Para Birimi) ve Toplam Fiyat(Para Birimi) alanları güncellenmektedir.

Süreç Raporu kapalı ve iptal durumunda süreçlerde sayfanın sağ üst köşesinde konumlanır. Rapor ikonuna tıklandığında sürece ait rapor mail ile alıcı kullanıcısına gönderilmektedir.

Teklif Analizi sayfasında Hızlı RFQ Kapalı duruma geçtiyse Teknik Onaya Gönder, Sonuçlandır ve Sipariş Oluştur gibi aksiyon butonlarını görüntüleyebilirsiniz.